Image Hosted by ImageShack.us

Strona Główna



Czytaj ksiege gosci



Wpisz sie do ksiegi



Historia



Wycieczka po Gdyni



Wybitni działacze Gdyni



Galeria



Dzielnice



O autorze


Zasłóżeni dla regionu...

Spis działaczy gdyńskich:

Antoni Abraham
Danuta Baduszkowa
Karol Olgierd Borchardt
Franciszka Cegielska
Stanisław Dąbek
Hilary Jastak
Eugeniusz Kwiatkowski
Jan Radtke
Bolesław Romanowski
Juliusz Sieradzki
Józef Unrug
Tadeusz Wenda
Stefan Żeromski



Antoni Abraham

król Kaszubów, obrońca polskości Pomorza

urodził się w biednej rodzinie bezrolnego komornika uczęszczał do pruskiej szkoły powszechnej w Mechowej i Leśniewie. Świadomość narodową obok rodziców kształtował jego nauczyciel - proboszcz parafii w Mechowie, ks. Teofil Bączkowski w wieku 16 lat rozpoczął wędrówkę po Kaszubach, najmując się do dorywczych prac w gospodarstwach rolnych, rybnych i przemysłowych w 1891 założył wraz z innymi działaczami Towarzystwo Ludowe Jedność w Oliwie i podobne towarzystwa w Pucku, Kielnie, Wejherowie, Redzie, Chyloni i Gdyni w latach 1911-1913 kierował Towarzystwem Ludowym w Redzie organizował wiece ludowe, najczęściej przed kościołami po zakończeniu mszy świętej. Był z reguły jedynym mówcą. Atakował porządek pruski, zachęcał do czytania Gazety Gdańskiej (powtarzał: elementarz, książka, gazeta - to polskiego domu zaleta), w której umieszczał korespondencje z podróży, zawierające krytykę Kaszubów za ich bierną postawę w toczącej się walce o byt i świadomość narodową. w 1915 został wcielony do wojska niemieckiego wraz z dwoma synami i zięciem, którzy zginęli na wojnie, podczas gdy on był ciężko ranny. w 1918 został zastępcą członka Podkomisariatu Naczelnej Rady Ludowej na Prusy Królewskie, Warmię i Mazury razem z Tomaszem Rogalą z Kościerzyny pojechał jako delegat na konferencję pokojową do Paryża. Przedarli się obaj przez kordon graniczny do Francji, by tam - podczas konferencji wersalskiej - żądać przyłączenia Kaszub do Polski (Nie ma Kaszub bez Polonii a bez Kaszub Polski). Fakt ten miał głęboki wydźwięk moralny i polityczny. w 1919 wrócił do kraju z wojskiem generała Józefa Hallera. Był poszukiwany przez pruską policję. na początku 1920, gdy wojska Frontu Pomorskiego gen. Hallera zajęły Pomorze, wznowił działalność publiczną. 10 lutego 1920 uczestniczył w Zaślubinach Polski z Morzem w Pucku, oficjalnie witając generała Hallera i częstując go tabaką w sierpniu 1920 zamieszkał na pięterku domu przy ul. Starowiejskiej 30 w Gdyni. Był rzecznikiem budowy portu morskiego w Gdyni, został członkiem Rady Gminnej, organizował wycieczki Kaszubów do Poznania, Częstochowy, Krakowa i Warszawy. Żył skromnie, niemal w nędzy, rozczarowany nową rzeczywistością. w 1922 prezydent Stanisław Wojciechowski odznaczył go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski wiosną 1923 wraz z wójtem Janem Radtke witał prezydenta Wojciechowskiego, premiera Władysława Sikorskiego i prymasa Polski kardynała Edmunda Dalbora, którzy przyjechali na uroczyste oddanie do użytku Tymczasowego Portu Wojennego i Schroniska dla Rybaków w Gdyni chory na raka żołądka zmarł 23 czerwca 1923 w Gdyni w domu, zwanym odtąd Domkiem Abrahama. Został pochowany na cmentarzu oksywskim, odprowadzany na miejsce wiecznego spoczynku przez ogromne rzesze ludzi, przy wtórze gwizdów parowozów i buczenia syren statków. Całe życie poświęcił walce o polskość swojej ziemi, o odrodzenie państwa polskiego. Dla tych celów zrezygnował z ustabilizowanego życia rodzinnego, znosił cierpienia, upokorzenia, a także biedę.


Image Hosted by ImageShack.us


Danuta Baduszkowa

reżyser teatralny, budowniczy nowego Teatru Muzycznego w Gdyni

W 1937 ukończyła Państwowe Żeńskie Gimnazjum im. Królowej Jadwigi we Lwowie, po czym podjęła studia w Wyższej Szkole Handlu Zagranicznego we Lwowie. Uczyła się muzyki w klasie fortepianu profesor Wandy Głuszkiewicz. Po wojnie, zmuszona do wyjazdu ze Lwowa, osiadła w Gliwicach. Od wczesnych lat powojennych związała się z teatrem - najpierw w Gliwicach, następnie z teatrem muzycznym w Gdyni. 18 maja 1958 odbyła się pierwsza premiera Bal w operze Richarda Heubergera w jej inscenizacji i reżyserii. Utworzyła funkcjonujące do dziś znane studium teatralne, w którym kształcono aktorów dla potrzeb sceny muzycznej, ucząc ich zarówno śpiewu jak i tańca. Dzięki jej inicjatywie i zaangażowaniu zbudowano w Gdyni nowy teatr muzyczny, który nazwano jej imieniem.

Image Hosted by ImageShack.us


Karol Olgierd Borchardt

marynarz, pedagog Wyższej Szkoły Morskiej, autor

Urodził się w rodzinie, w której ojciec był lekarzem, a matka była urzędniczką. W dzieciństwie Karol z matką wyjechali do Paryża, po powrocie z Paryża zamieszkali w Wilnie, gdzie Borchardt uczęszczał do szkoły podstawowej, a potem do Gimnazjum Humanistycznego im. Adama Mickiewicza. W 1924 roku zdał maturę i wstąpił na Wydział Prawa Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Rok później rozpoczął naukę w Szkole Morskiej w Tczewie, którą ukończył w roku 1928. Ukoronowaniem jego kariery w żegludze było uzyskanie dyplomu kapitana żeglugi wielkiej w roku 1936. Od 1938 roku rozpoczął pracę w Państwowej Szkole Morskiej w Gdyni. Wybuch drugiej wojny światowej zastał go na morzu w czasie rejsu ćwiczebnego. Na polecenie władz udał się do Sztokholmu, a potem do Szkocji. Następnie pływał na transportowcach, przeżył zatopienie MS Piłsudski i MS Chrobry, podczas którego został ciężko ranny. W Latach 1942-1945 pracował w różnych instytucjach w Anglii. Po wojnie był organizatorem, a potem dyrektorem polskiego gimnazjum i liceum morskiego w Landwood w Anglii. Po odejściu ze szkoły, pływał w angielskiej linii żeglugowej. W 1949 roku wrócił do kraju na pokładzie statku MS Batory, pełniąc funkcję I oficera. W Polsce rozpoczął pracę dydaktyczną w Państwowym Centrum Wychowania Morskiego, następnie uczył w Technikum Rybołówstwa Morskiego w Gdyni (1951-1954) i w gdyńskiej Szkole Rybołówstwa Morskiego (1954-1968). 1 września 1968 po połączeniu Szkoły Rybołówstwa Morskiego z Państwową Szkołą Morską powstała Wyższa Szkoła Morska w Gdyni. W WSM prowadził wykłady aż do przejścia na emeryturę w listopadzie 1970. Od 1958 roku Karol Olgierd Borchardt publikował artykuły w czasopismach "Morze", "Tygodniku Morskim", "Literach". W 1960 roku wydał książkę "Znaczy Kapitan", która cieszyła się dużą popularnością, a jej autor otrzymał za nią wiele nagród i wyróżnień. Ta pozycja była wielokrotnie wznawiana i przekładana na języki obce.

Image Hosted by ImageShack.us


Franciszka Cegielska

prezydent Gdyni, a także (między innymi) delegatka do Rady Europy, przewodnicząca Sejmiku Wojewódzkiego, minister zdrowia

W 1970 ukończyła Wydział Mechaniczny Politechniki Szczecińskiej, a w 1975 studia podyplomowe na Politechnice Gdańskiej. Wykładała w Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni (zwolniono ją z powodów politycznych w 1987). W 1989 zorganizowała Komitet Obywatelski NSZZ "Solidarność", obejmując jego przewodnictwo. W latach 1990-1998 była prezydentem Gdyni, jedną z najbardziej wyrazistych postaci w samorządach. Pełniła też obowiązki wiceprezesa Związku Miast Polskich. W 1997 została posłem na Sejm z listy AWS. Rok później w wyborach samorządowych uzyskała najwięcej głosów w regionie i objęła funkcję przewodniczącej rady sejmiku województwa pomorskiego. W 1999 została szefową Ruchu Stu. W rządzie Jerzego Buzka pełniła funkcję ministra zdrowia. W lutym 2000 Rada Miasta Gdyni przyznała jej najwyższe odznaczenie - Medal imienia Eugeniusza Kwiatkowskiego - za wybitne zasługi dla Gdyni. We wrześniu 2000 otrzymała Medal Honorowy Związku Miast Polskich. Zmarła 22 października 2000 po długiej i ciężkiej chorobie. Jej imieniem nazwano węzeł drogowy w centrum Gdyni.

Image Hosted by ImageShack.us


Stanisław Dąbek

pułkownik Wojska Polskiego, "pierwszy i niezapomniany żołnierz kampanii 1939 r."

Polski pułkownik piechoty, pośmiertnie awansowany na generała brygady. W trakcie I wojny światowej służył w wojsku austro-węgierskim. Następnie powrócił do Polski i wstąpił do Wojska Polskiego. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Podczas kampanii wrześniowej w 1939 był dowódcą Morskiej Brygady Obrony Narodowej i pełniącym obowiązki dowódcą Lądowej Obrony Wybrzeża.

Image Hosted by ImageShack.us


Hilary Jastak

przyjaciel i pierwszy kapelan "Solidarności", charyzmatyczny duchowny, wielokrotnie odznaczany

Jak rzadko która postać, osoba Księdza Prałata związana jest z historią najnowszą Polski, jako historią Kaszub i jako historią ludu, który zamieszkuje te ziemie. Urodził się Ksiądz Prałat doktor w roku 1914 w Kościerzynie, w rodzinie wielodzietnej o tradycjach patriotycznych, zmarł 17 stycznia 2000 r. Jego ojciec Jakub pełnił różne, ważne funkcje w Radzie Miejskiej, m.in. przez krótki okres czasu pełnił obowiązki Burmistrza Kościerzyny. Dodać tu należy następujący fakt, że ojciec Księdza Prałata nabył od niemieckiego kupca z Gdańska całą dzisiejszą dzielnicę Szydlice. Z czasem ziemie te rozparcelował i sprzedawał tylko Polakom. Dzięki tym środkom, które pozyskał przy sprzedaży, dziesięcioro rodzeństwa Księdza Hilarego otrzymało porządne wykształcenie. Jakub Jastak, ojciec Księdza Jastaka, był również założycielem Kółek Rolniczych na terenie miasta, jak i również był członkiem honorowym Komitetu Budowy Kościoła Farnego w okresie od 1914 do 1917 roku.


Image Hosted by ImageShack.us


Eugeniusz Kwiatkowski

budowniczy miasta Gdyni, minister przemysłu i handlu, wicepremier i minister skarbu

Ojciec Eugeniusza - prawnik - pracował na kolei galicyjskiej. Po odziedziczeniu majątku po bracie przeniósł się z rodziną do Czernichowic pod Zbarażem położonych na granicy Podola i Wołynia. Dzieciństwo Eugeniusz spędził w Czernichowicach wraz z rodzeńswtem: starszym Romanem, Janiną i Zofią. W 1898 r. rozpoczął naukę w Gimnazjum Franciszka Józefa we Lwowie - nauka w tym czasie nie szła mu najlepiej. W 1902 r. zaczął uczęszczać do (słynącego z wysokiego poziomu nauczania i patriotycznego wychowania młodzieży) Gimnazjum OO. Jezuitów w Bąkowicach pod Chyrowem. Po śmierci ojca, od 1903 r. matka zajęła się synem. W 1907 roku otrzymał świadectwo dojrzałości. Po maturze, w latach 1907-1910 studiował na Wydziale Chemii Technicznej Politechniki Lwowskiej, gdzie nauka szła mu bardzo dobrze. Jednak w 1910 r. Eugeniusz na prośbę matki, która bała się aktywności politycznej i niepodległościowej syna wyjechał na dalsze studia na uniwersytet do Monachium (1910 - 1912). Eugeniusz powrócił do Lwowa w 1913 r. i odbywał praktykę w Gazowni Miejskiej we Lwowie. We wrześniu 1913 r. poślubił Leokadię, z którą miał twoje dzieci: Jana, Hannę i Ewę. W okresie studiów we Lwowie związał się z młodzieżowymi organizacjami niepodległościowymi Zet i Zarzewie, a następnie był członkiem Polskich Drużyn Strzeleckich. W czasie I wojny światowej walczył w Legionie Wschodnim, następnie w Legionach Polskich, zajmował się też pracą konspiracyjną w Polskiej Organizacji Wojskowej. W okresie wojny polsko-bolszewickiej pracował w Głównym Urzędzie Zaopatrzenia Armii (sekcja chemiczna) przy Ministerstwie Spraw Wojskowych. W 1921 wystąpił z wojska w stopniu porucznika. Jako inżynier chemik, podjął pracę na stanowisku dyrektora technicznego w Państwowej Fabryce Związków Azotowych w Chorzowie. Po przewrocie majowym prezydent RP Ignacy Mościcki zarekomendował go na stanowisko ministra przemysłu i handlu w rządzie Kazimierza Bartla. Piastował ważne funkcje państwowe, między innymi ministra przemysłu i handlu (1926-1930). Stał się szeroko znany jako autor koncepcji rozwoju handlu morskiego i budowniczy portu w Gdyni. W latach 1931-1935 pozostawał na stanowisku dyrektora Państwowych Fabryk Związków Azotowych w Chorzowie i Mościcach. Od października 1935 do 30 września 1939 roku Eugeniusz Kwiatkowski pełnił funkcję wicepremiera i ministra skarbu w rządach : Mariana Zyndram-Kościałkowskiego i Felicjana Sławoja Składkowskiego. Patronował Centralnemu Okręgowi Przemysłowemu, będąc autorem jego planu, a następnie koordynatorem jego budowy. W obliczu klęski wrześniowej wraz z rządem opuścił Polskę 17 września 1939. W latach 1939-1945 internowany w Rumunii. Po wojnie wrócił do kraju i w latach 1945-1948 był pełnomocnikiem rządu do spraw odbudowy Wybrzeża. Ówczesne władze usiłowały wykorzystać jego doświadczenia i talenty organizatorskie, ale gdy nie chciał się im poddać, w 1948 został przeniesiony na emeryturę. W latach 1947-1952 był posłem na Sejm. W 1948 odsunięty od działalności gospodarczej, z administracyjnym zakazem pobytu na Wybrzeżu. Zajął się pracą naukową z dziedziny chemii i historii. Przez wiele lat był szykanowany przez władze PRL. Zamieszkał w Krakowie, gdzie zmarł w 1974 i gdzie jest pochowany na Cmentarzu Rakowickim. Odznaczony m.in. Orderem Orła Białego (pośmiertnie, 1996). 19 sierpnia 1974 Uniwersytet Gdański przyznał mu tytuł doktora honoris causa za wkład w rozwój polskiej gospodarki morskiej oraz ogólnej teorii ekonomii.

Image Hosted by ImageShack.us


Jan Radtke

pierwszy wójt Gdyni

23 listopada 1918 został wybrany na wójta Gdyni. Był rzecznikiem wykorzystania turystycznego miejscowości, a po odzyskaniu przez Polskę dostępu do morza budowy portu konkurencyjnego dla Gdańska. Zainicjował procedurę wystąpienia o prawa miejskie dla Gdyni (1926). Jego dom przy ul. 10 Lutego (data nadania praw miejskich Gdyni) był miejscem spotkań wielu wybitnych obywateli miasta oraz gości sympatyzujących z ideami rozwoju Gdyni, m.in. Antoniego Abrahama, Stefana Żeromskiego, Tadeusza Wendy, Adolfa Nowaczyńskiego, Feliksa Nowowiejskiego. Radtke został zmuszony do opuszczenia domu przez Niemców w 1939. Jego pogrzeb na gdyńskim cmentarzu witomińskim był wielką manifestacją mieszkańców miasta. Brat Jana, Stefan Radtke, był księdzem katolickim, budowniczym kościoła Chrystusa Króla w Gdyni; zginął w obozie koncentracyjnym i jest kandydatem do beatyfikacji. Siostrzeniec Abdon Stryszak (1908-1995) był wybitnym weterynarzem, członkiem PAN.

Image Hosted by ImageShack.us


Bolesław Romanowski

oficer Marynarki Wojennej, bohater II wojny światowej, budowniczy i pierwszy kapitan "Zawiszy Czarnego"

Bolesław Szymon Romanowski urodził się 21 marca 1910 w Warklanach (łotew. Varaklani) w powiecie rzeżyckim (obecnie Łotwa). W 1920 przeniósł się z rodziną do wsi Grabówno w powiecie wyrzyńskim (obecnie pilskim). Po ukończeniu Gimnazjum Państwowego w Nakle nad Notecią i zdaniu matury w 1929 został przyjęty na Wydział Morski Szkole Podchorążych Marynarki Wojennej. W 1932 ukończył szkołę z 15 lokatą i otrzymał promocję na oficera w korpusie morskim. Rok później zaliczył Kurs Aplikacyjny. Dwukrotnie, w 1935 i 1937 odbył Kurs Podwodnego Pływania. W latach 1938-1939 był słuchaczem Kursu Oficerów Broni Podwodnej. Znał język angielski i francuski.

Image Hosted by ImageShack.us


Józef Unrug

dowódca Floty, dowódca Obrony Wybrzeża we wrześniu 1939 r.

(ur. 7 października 1884, zm. 28 lutego 1973) - polski wiceadmirał i morski oficer pokładowy okrętów podwodnych. Podczas I wojny światowej był dowódcą okrętu podwodnego i flotylli okrętów podwodnych w pruskiej flocie. Następnie wstąpił do odrodzonej polskiej Marynarki Wojennej. Od 1925 do 1939 kierował Flotą i Obszarem Nadmorskim. W trakcie kampanii wrześniowej dowodził Obroną Wybrzeża. Po wyjściu z niewoli niemieckiej pod koniec II wojny światowej zajmował stanowisko I zastępcy szefa Kierownictwa Marynarki Wojennej.

Image Hosted by ImageShack.us


Tadeusz Wenda

projektant i budowniczy portu morskiego

Ukończył Szkołę Główną oraz Instytut Komunikacji w Petersburgu. Pracował jako projektant projektant i budowniczy linni kolejowych na terenie Rosji. W roku 1918 przyjechał do niepodległej Polski i objął stanowisko w Ministerstwie Robót Publicznych, które piastował do roku 1920. W tym samym roku objął posadę kierownika budowy portu w Gdyni w Ministerstwie Przemysłu i Handlu, a od 1932 nadzorował dlasze prace już jako urzędnik Urzędu Morskiego w Gdyni. Przeszedł na emeryturę w 1937, pochowany został w Komorowie.

Image Hosted by ImageShack.us


Stefan Żeromski

prozaik, dramatopisarz, publicysta

Pochodził ze zubożałej rodziny szlacheckiej herbu Jelita. Wychował się w Ciekotach w Górach Świętokrzyskich. Jego ojciec Wincenty Żeromski wspierał Polaków walczących w Powstaniu styczniowym. Jednak po upadku powstania na skutek represji rosyjskich ojciec utracił majątek i aby utrzymać rodzinę został dzierżawcą folwarków. W roku 1873 dziewięcioletni Stefan trafił na rok do szkoły początkowej w Psarach. W 1874 roku rozpoczął naukę w kieleckim Miejskim Gimnazjum, które ukończył w 1886 roku bez uzyskania matury. Przeszkodą nie do pokonania okazała się matematyka. Rozpoczęte w tym samym roku studia w Instytucie Weterynarii w Warszawie (uczelnia nie wymagała matury) musiał przerwać z powodów finansowych. Następnie w 1889 zaczął pracować jako guwerner w domach ziemiańskich m.in. w Nałęczowie. Debiutował jako nowelista na łamach Tygodnika Powszechnego w 1889 roku. W 1892 przebywał krótko w Zurychu, Wiedniu, Pradze i Krakowie. Jesienią tego roku ożenił się z Oktawią z Radziwiłłowiczów Rodkiewiczową, którą poznał w Nałęczowie. Również w tym samym roku wyjechał z żoną i jej córeczką z pierwszego małżeństwa do Szwajcarii, gdzie pracował jako bibliotekarz w Muzeum Narodowym Polskim w Raperswilu. Tam powstawały m.in. Syzyfowe prace. W Szwajcarii zetknął się z min. z Gabrielem Narutowiczem, Edwardem Abramowskim. W latach 1895 i 1898 ukazują się zbiory opowiadań Żeromskiego. Po powrocie do kraju w 1897 pracował jako pomocnik bibliotekarza w Bibliotece Ordynacji Zamojskiej w Warszawie aż do roku 1904. Również w tym samym roku, tj. roku powrotu ze Szwajcarii, ukazują się Syzyfowe prace. W 1899 roku Żeromskiemu rodzi się syn Adam i ukazują się Ludzie bezdomni. W 1904 wydaje powieść Popioły, której sukces wydawniczy pozwala przenieść się rodzinie Żeromskiego prawie na rok do Zakopanego. Dopiero od 1904 roku mógł się poświęcić pracy pisarskiej. Od 1905 roku działał w organizacjach demokratycznych i socjalistycznych. Był inicjatorem założenia Uniwersytetu Ludowego, organizował kursy dokształcające dla uczniów szkoły rzemieślniczej, w domu Żeromskich prowadzono ochronkę i tajną szkołę. W 1909 wyjechał z rodziną do Paryża, w którym mieszkali trzy lata. Po powrocie do kraju osiedlił się w Zakopanem. W 1913 założył nową rodzinę z malarką Anną Zawadzką. Owocem tego związku była córka Monika. Po wybuchu I wojny światowej zgłosił się do Legionów Polskich, jednak nigdy nie brał udziału w walkach. Wrócił do Zakopanego i działał w pracach Naczelnego Komitetu Zakopiańskiego. W 1918 w wyniku choroby zmarł syn Żeromskiego - Adam. W wolnej Polsce Żeromski zamieszkał w Warszawie, gdzie brał znaczący udział w życiu literackim. Brał udział w akcji propagandowej na Powiślu celem przyłączenia tych terenów do Polski, na przykład w Iławie. Był inicjatorem powstania projektu Akademii Literatury, Straży Piśmiennictwa Polskiego a w 1922 został założycielem i pierwszym prezesem polskiego oddziału PEN Clubu. W latach dwudziestych osiedlił się w Konstancinie pod Warszawą, a później mieszkał na Zamku Królewskim w Warszawie. W 1922 ukazuje się książka Wiatr od morza, za którą otrzymuje państwową nagrodę literacką, a w 1924 powieść Przedwiośnie. Żeromski umiera w 1925 i zostaje pochowany na Cmentarzu Ewangelicko-Reformowanym w Warszawie. W 1928 otwarto w Nałęczowie poświęcone pisarzowi muzeum. Ciekawostką jest to, że Roman Giertych przyznał się do tego, iż jest skoligowany ze Stefanem Żeromskim. Dodał też, że nie jest entuzjastą jego twórczości literackiej i będzie się starał, jako minister edukacji narodowej, przesunąć lektury szkolne Żeromskiego do nieobowiązkowych

Image Hosted by ImageShack.us


Autor: Katarzyna Jarosz